آموزش اسباب کشی آسان – 3 پارامتر مهم در اسباب کشی

اسباب کشی آسان

مرداد 14, 1401

لازمه داشتن یک اسباب کشی آسان بستگی به ۳ پارامتر کلیدی که شامل برنامه‌ریزی، مدیریت و عملکرد مؤثر است، می‌شود. به عبارتی اگر اسباب کشی ما فاقد این ۳ پارامتر اصلی باشد، بدون شک با نگرانی‌هایی جهت انتقال اسباب و اثاثیه روبرو خواهیم شد.

در ادامه به شرح مختصری درباره هر یک از این پارامترها می‌پردازیم. علاوه بر آن شما  را با آموزش نحوه اسباب کشی آسان به صورت مرحله به مرحله آشنا می‌کنیم.

در ادامه می خوانیم؛

3 پارامتر کلیدی برای اسباب کشی آسان

همانطور که در مقدمه گفته شد، جابجایی آسان اسباب و اثاثیه شامل ۳ کلید اصلی اعم از برنامه ریزی، مدیریت و همچنین عملکرد خوب می‌شود. هر یک از موارد گفته شده دارای توضیحاتی است که بایستی در نحوه جابجایی اسباب و اثاثیه کاملا رعایت شود.

برنامه ریزی

می توان این چنین بیان کرد که بدون برنامه ریزی، عملا هیچ کاری به ثمر نمی‌رسد. در برنامه ریزی برای داشتن اسباب کشی آسان بایستی به دقت تعداد و حجم اسباب و اثاثیه را مشخص کنیم. اینکه دارای چه تعداد وسیله هستیم، وسایل حجیم و سنگین ما چه تعداد است و مواردی از این نظر.

انتخاب وسایل بسته بندی نیز در بخش برنامه ریزی جابجایی اسباب و اثاثیه می‌گنجد. علاوه بر آن تعین زمان بسته بندی اسباب و اثاثیه مشخص می‌شود. اگر چنانچه نیاز به هماهنگی با شرکت باربری برای بسته بندی اسباب است را نیز بایستی در نظر داشته باشیم.

مدیریت

پس از انجام برنامه ریزی‌های مشخص شده، نوبت به مدیریت می رسد. مدیریت در نحوه اسباب کشی آسان حکم اصلی را دارد. بدین معنا که ما باید در نحوه بسته بندی اسباب و لوازم، سفارش تعداد کارتن های مورد نیاز، سفارش و خرید لوازم مورد نیاز برای بسته بندی، مشخص کردن تعداد نیروی کارگر برای نقل و انتقال اسباب و مواردی از این قبیل دقت لازم و کافی را داشته باشیم. 

در یک نگاه کلی می‌توان چگونگی بسته بندی اثاثیه منزل، نحوه انتقال، انتخاب خودروی باربری، تفکیک اسباب و نحوه جابجایی در بخش مدیریت اسباب کشی آسان جای می‌گیرد.

عملکرد موثر

عملکرد موثر مرتبط با بخش نهایی اسباب کشی آسان است. در این مرحله با داشتن برنامه ریزی صحیح، مدیریت کارآمد، می‌توانیم انتظار عملکرد موثری را برای جابجایی اسباب و اثاثیه داشته باشیم. عملکرد موثر شامل چگونگی حمل و جابجایی توسط نیروی متخصص و فعال است.

علاوه بر آن نحوه انتقال صحیح اسباب بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد و همچنین نحوه چیدمان اسباب و اثاثیه در زیر مجموعه عملکرد موثر قرار می‌گیرد.

نحوه اسباب کشی آسان و بی دردسر

دانستن آنکه چطور و چگونه اسباب کشی آسان و بی دغدغه‌ای داشته باشید تا حد بسیار زیادی باعث پیشبرد کارهایتان می‌شود. توجه داشته باشید که جابجایی اسباب و اثاثیه یک پروسه چند مرحله‌ای است و اگر قرار باشد بی‌حوصله رفتار کنید، نتیجه چندان موثری دریافت نمی‌کنید.

اگر تصمیم دارید که خودتان مسئولیت بسته بندی اسباب و اثاثیه بر عهده داشته باشید پس باید تمامی اصول مرتبط با نحوه بسته بندی، تفکیک لوازم، استفاده صحیح از وسایل بسته بندی، سفارش کارتن‌های مخصوص اسباب کشی به تعداد لازم و مواردی از این قبیل را بدانید.

برای نمونه بسته بندی وسایل حجیم کاملا متفاوت از بسته بندی لوازم خرده ریز است.  همچنین نحوه باز کردن بسته بندی‌ها و چیدمان وسایل از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر چنانچه از عهده کار بسته بندی اسباب و اثاثیه بر نمی‌آیید، حتما از نیروهای خدماتی شرکت باربری بهره مند شوید.

اسباب کشی بی دردسر

چه کنیم تا اسباب کشی بهتری داشته باشیم؟

برای آنکه بتوانیم تجربه بسیار خوبی از اسباب کشی آسان داشته باشیم، در این بخش ما شما را با یک سری نکته‌های کلیدی آشنا می کنیم که کاملا به کارتان می‌آید.

1. انجام کارهایتان را به تایم آخر موکول نکنید

انجام کارهایی مانند سفارش وسایل بسته بندی، سفارش کارتن‌های چند لایه، تعداد نیروی کارگر مورد نیاز، نحوه بسته بندی وسایل یا تفکیک آنها مستلزم صرف زمان و انرژی است. پس اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از جابجایی اسباب و اثاثیه داشته باشید، کارها را در اسرع وقت انجام دهید.

2. نظم در بسته بندی

داشتن نظم در نحوه بسته بندی اسباب و اثاثیه از جمله نکات حائز اهمیتی است که  باید به آن توجه داشته باشید. به دلیل آن که وقتی تفکیک وسایل به درستی انجام شود و هر یک از وسایل دارای بسته بندی مستحکمی باشند، احتمال آسیب‌های احتمالی به وسایل کمتر خواهد بود.

می‌توانید هر روز هفته را به بسته بندی بخشی از وسایل مشخص شده اختصاص دهید. برای نمونه سه روز متوالی را به بسته بندی وسایل شکستنی آشپزخانه اختصاص داده و سه روز دیگر را به بسته بندی کتاب، پرونده، لوازم تحریر و موارد این چنینی اختصاص دهید.

تقسیم بندی روزهای هفته برای بسته بندی اسباب و اثاثیه به شما کمک می‌کند که دیر خسته شوید و علاوه بر آن از نحوه بسته بندی اسباب و اثاثیه لذت ببرید.

3. تهیه فهرست از وسایل و اسباب به درد نخور

تا حد امکان دور خودتان را خلوت کنید. وسایلی که به کارتان نمی‌آید و قصد استفاده از آنها را ندارید، کنار بگذارید. می‌توانید وسایلی را که نمی‌خواهید به دیگران ببخشید و یا حتی به فروش برسانید. در مجموع وسایل بیهوده و بلا استفاده را با خود به خانه یا محل جدید حمل نکنید.

4. تهیه فهرست از وسایل و اسباب مربوط به انبار

به طور قطع، در اسباب کشی، بسیاری از اسباب و اثاثیه مربوط به انبار بوده و بایستی حتی در هنگام بسته بندی روی کارتن اینگونه وسایل، برچسب انبار باشد تا در محل جدید نیز مستقیم به داخل انبار انتقال یابند. اگر چنانچه وسایل انباری را قاطیه سایر وسایل بسته بندی کنید، مطمئنا برای چیدمان با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

بستته بندی اثاثیه

مراحل آموزش اسباب کشی آسان

با توجه به موارد گفته شده، برای جمع آوری اسباب و اثاثیه خود دیگر با دغدغه چندان جدی روبرو نخواهید شد. شما می‌توانید به راحتی و تنها با کمی انجام اقدامات ساده، خود را برای یک اسباب کشی آسان آماده کنید. در ادامه مراحل آموزش و نحوه اسباب کشی آسان را بررسی و مرور خواهیم کرد.

مرحله 1. تفکیک اسباب و وسایل

برای تفکیک اسباب و وسایل، شما باید بدانید که از هر نوع وسایل دارای چه تعدادی هستید. علاوه بر آن بایستی نوع و جنس وسایل از یکدیگر تفکیک شوند. برای نمونه وسایل شکستنی آشپزخانه  بایستی از وسایل کاغذی مانند کتاب، مجله و لوازم تحریر تفکیک شوند. حتی اشیاء دکوری و تزیینی بایستی از سایر وسایل  شکستنی آشپزخانه جدا باشند.

جنس لباس و ملحفه ها اگرچه پارچه است اما به دلیل آنکه هر کدام کاربرد متفاوتی دارند، بایستی در بسته بندی‌های جداگانه قرار بگیرند.

می‌توان اینگونه بیان کرد که تفکیک اسباب و وسایل تا حد بسیار زیادی، اسباب کشی آسان را برایتان راحت‌تر خواهد کرد. علاوه بر آن تفکیک صحیح اسباب و اثاثیه در نهایت سبب نظم بیشتر و چیدمان می شود. حتی دیگر برای باز کردن هر یک از کارتن‌ها سردرگم نخواهید شد.

مرحله 2. سفارش وسایل بسته بندی مورد نیاز

در تمام اسباب کشی‌ها وسایل مورد نیاز یکسان است. در واقع مهمترین وسایل بسته بندی برای یک اسباب کشی آسان و بی‌دغدغه شامل انواع کارتون‌های ۳ لایه و ۵ لایه در سایزهای مختلف، چسب مخصوص کارتن، فویل‌های نایلونی، نایلون‌های مشبک، طناب، کش، روزنامه باطله، پارچه‌های باطله و مواردی از این قبیل می‌شود.

مواردی مانند روزنامه و پارچه‌های باطله به طور قطع در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. پس حواستان جمع باشد که این ها را دور نیندازید و حتما در هنگام بسته بندی از این نوع وسایل استفاده کنید چون حتما به کارتان خواهد آمد.

وسایلی مانند کارتون‌های مختص به اسباب کشی را حتما باید سفارش دهید. یادتان باشد که تعداد کارتن‌ها حتما به تعداد مورد نیاز سفارش داده شوند.

ضرورت استفاده از کارتن ها ۳ لایه و ۵ لایه

وجود کارتن‌های ۳ لایه و ۵ لایه در اندازه های مختلف لازم و ضروری است. معمولا از کارتون‌های ۵ لایه که از دوام و استحکام قابل توجهی برخوردار هستند، برای بسته بندی وسایل شکستنی مانند ظرف و ظروف، وسایل دکوری، عتیقه جات و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

همچنین اگر کتاب های قطور بسیار زیادی دارید، پیشنهاد می‌شود که حتما برای جمع آوری کتاب‌ها از کارتن‌های ۵ لایه استفاده کنید.

کارتون‌های سه لایه هم برای وسایل کم حجم‌تر مانند بسته بندی وسایل برقی قهوه ساز، زودپز، مایکروویو و وسایل این چنینی استفاده می‌شود. کارتن های ۳ لایه و ۵ لایه حتی برای زمانی که شما جعبه اصلی وسیله خود را قبلا دور ریخته باشید نیز بسیار کارایی دارد.

مرحله 3. نحوه بسته بندی اسباب و اثاثیه

بسته بندی هر یک از اسباب و اثاثیه متفاوت است. در نتیجه پیشنهاد می‌شود که نکات قابل توجه برای نحوه بسته بندی هر یک از وسایل را به خوبی بدانید و به این نکات آموزشی مطلع باشید.

بسته بندی لوازم شکستنی

برای بسته بندی لوازم شکستنی مانند بشقاب ها، ظرف و ظروف حتما از کارتون‌های ۵ لایه مقاوم استفاده کنید. حتما در لابه لای بشقاب‌ها و پیش دستی‌ها، یک تکه نایلون مشبک قرار دهید تا مانع اصطکاک بشقاب‌ها شود.

قرار دادن نایلون‌های مشبک درون کارتون یک فایده مهم دیگر هم دارد و آن جلوگیری از ضربه‌ها و آسیب‌های احتمالی به محتویات داخل کارتن است. گوشه‌های خالی کارتن را هم می‌توانید با پر کردن پارچه به خوبی بپوشانید تا مانع حرکت ظرف و ظروف داخل جعبه شود.

لیوان‌ها و استکان‌ها را می‌توانید داخل پارچه و یا روزنامه بپوشانید. یادتان نرود که حتما داخل لیوان‌ها را هم روزنامه‌های مچاله شده قرار دهید. بهتر است که برای بسته بندی قاشق، چنگال، کارد  و موارد این چنینی انها را در نایلون جداگانه قرار داده و سپس در داخل کارتن بگذارید.

بسته بندی اثاث منزل

بسته بندی کتاب ها

حتما برای بسته بندی کتاب‌ها، کتاب‌های قطور را در کارتن ها ۵ لایه قرار دهید. کتاب‌های کوچکتر را می‌توانید درون کارتن‌هایی با سایز کمتر  بسته بندی کنید.

حتما روی کارتن‌ها برچسب کتاب یا وسایل شکستنی بزنید تا در هنگام جابجایی حواستان به نحوه حمل و نقل بسته‌ها باشد. بدین ترتیب می توان تا حد بسیار زیادی از یک اسباب کشی اسان خیالتان راحت باشد.

بسته بندی پوشاک، ملحفه، رختخواب

در حال حاضر برای بسته بندی راحت تر پوشاک و ملحفه، بغچه‌های مختص به آن در بازار به فروش می‌رسد. این بغچه‌ها که در واقع مانند یک کیف پارچه‌ای در رنگ‌های متنوع است، بسیار کم حجم بوده و شما می‌توانید تمامی لباس‌ها و پوشاک خود را درون آن قرار دهید.

علاوه بر آن این نوع بغچه‌ها برای مرتب چیدن ملحفه ، روبالشی، کوسن و مواردی از این قبیل بسیار به کار می‌آید و در نظم بخشی بسته بندی اسباب و اثاثیه تاثیر بسیاری دارد.

مرحله 4. هماهنگی برای تعداد کارگر مورد نیاز برای جابجایی و انتقال وسایل

تعداد و حجم اسباب و اثاثیه قابل جابجایی نشان دهنده تعداد نیروی کارگر برای حمل و نقل آن است. در واقع نیروی کار بایستی به اندازه کافی در محل حضور داشته باشند تا بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن و به راحتی اسباب را درون خودروی باربری جای داده و اماده حرکت شوند.

از آنجایی که اغلب افراد قادر به جابجایی اسباب خود نیستند، این کار را به عهده شرکت‌های خدمات باربری می‌سپارند.

شرکت خدمات باربری نظیر باربری تهران با برخورداری از کارکنان کاربلد و ماهر، جابجایی اسباب و اثاثیه شما را در کسری از زمان انجام داده و به مقصد می‌رسانند.

توجه داشته باشید که نوع خودروی باربری نیز برای تعداد اسباب و اثاثیه موثر است. اگر چنانچه اسباب و اثاثیه حجیم و تعداد بالا باشد، حتما بایستی از خاور استفاده شود. اما برای جابجایی اسباب کمتر معمولا از وانت بار استفاده می‌شود.

جابجایی و انتقال اثاث منزل

جمع بندی

ما در این محتوا تا حد امکان به نکات کلیدی و موثر برای جابجایی اسباب و اثاثیه پرداختیم. همچنین پروسه مرحله به مرحله آموزشی در رابطه با تفکیک اسباب و وسایل، چگونگی بسته بندی اسباب و اثاثیه، فهرست برداری و نکات این چنینی را نیز بررسی کردیم. جابجایی اسباب و اثاثیه نیازمند رعایت یک سری مراحلی است که بایستی با صبر و حوصله انجام شود.

بدین ترتیب می‌توان یک اسباب کشی آسان و حتی خاطره انگیزی را پیش بینی کرد. اگر چنانچه تبحر کافی در نحوه بسته بندی اسباب و اثاثیه و تفکیک آن ندارید، می‌توانید از کارکنان شرکت‌های خدمات باربری بهره بگیرید.

شرکت‌های خدمات باربری هر آنچه که شما از یک اسباب کشی آسان انتظار دارید را برایتان فراهم می‌کنند.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید