صدور بارنامه دولتی – باربری تهران

صدور بارنامه دولتی

از جمله مهمترین مدارکی که برای حمل و نقل کالا صادر می‌شود، بارنامه دولتی است. تمامی رانندگان حمل بار حتما بایستی دارای بارنامه دولتی باشند. بدون داشتن بارنامه دولتی، امکان جابجایی بار و انتقال آن از نظر قانونی ممکن نیست.

اینکه بارنامه حمل بار دارای چه اطلاعاتی است و چگونه تهیه می‌شود، در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد. تا انتهای مطلب با ما همراه شوید تا از جزئیات صدور بارنامه دولتی، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

در ادامه می‌خوانیم؛

بارنامه دولتی چیست؟

نحوه صدور انواع بارنامه دولتی

انواع بارنامه برای کالاهای سبک و سنگین

چه اطلاعاتی در بارنامه حمل بار از طریق کامیون درج می‌شود؟

بارنامه الکترونیکی چیست؟

ویژگی‌های دریافت بارنامه الکترونیکی

ضرورت اخذ بارنامه

بارنامه دولتی شامل چه قوانینی است؟

روش‌های اخذ بارنامه

چگونگی دریافت بارنامه

مراحل ثبت و صدور بارنامه الکترونیکی

جزئیات مرتبط با هزینه خرید بارنامه

بارنامه دولتی

بارنامه دولتی چیست؟

معمولا تمام کسانی که در شرکت‌های باربری فعالیت کاری دارند، به خوبی با واژه بارنامه دولتی آشنا هستند. در واقع اولین قانون اصلی برای حمل و جابجایی بار، صدور بارنامه دولتی است.

قابل ذکر است که به بارنامه در اختصار BLهم گفته می‌شود.  BL  مخفف عبارت Bill Of Landing است. می‌توان در تعریف بارنامه این چنین بیان کرد که بارنامه قراردادی میان شرکت‌های حمل و نقل و حاملان بار است.

به عبارتی بارنامه دولتی سندی قانونی برای جابجایی و انتقال بار است که رانندگان و یا حاملان بار بایستی در طول مسیر جابجایی آن را با خود به همراه داشته باشند.

گفتنی است که در بارنامه تمامی اطلاعات مرتبط با جزئیات کالا، نوع بار و چگونگی انتقال آن درج شده است. برای بارنامه‌های بین‌المللی، اطلاعاتی مانند کدهای بین المللی هم لحاظ می‌شود.

نحوه صدور انواع بارنامه دولتی

صدور بارنامه دولتی شامل صدور بارنامه  زمینی شامل کامیون، وانت، وانت بار، نیسان، تریلی و هرگونه خودروهای باربری است. همچنین بارنامه برای حمل و نقل دریایی، هوایی و ریلی هم انجام می‌شود.

در این بخش برای درک بهتر به توضیح نحوه صدور انواع بارنامه دولتی برای هر یک از خودروهای دولتی می‌پردازیم.

صدور بارنامه برای وانت بار

از جمله رایج‌ترین باربری‌های زمینی، حمل بار از طریق نیسان بار و یا وانت بار است. دریافت و هزینه صدور بارنامه بایستی بر عهده راننده و یا شرکت حمل و نقل باربری باشد. گفتنی است که این هزینه هیچ تاثیری بر قیمت باربری ندارد.

صدور بارنامه برای کامیون

حمل و جابجایی بار از طریق کامیون هم در دسته بندی باربری زمینی قرار می‌گیرد. در این بارنامه اطلاعاتی مانند نام و نشانی فرستندگان و گیرندگان بار درج می‌شود. همچنین مشخصات حامل بار، تاریخ صدور حمل بار، وزن محموله، هزینه‌های مرتبط با گمرک و اطلاعات این چنینی درج می‌شود.

صدور بارنامه دولتی برای کامیون

صدور بارنامه برای حمل و نقل هوایی

حمل بار از طریق هواپیما مستلزم صدور بارنامه هوایی است. توجه داشته باشید که در این نوع باربری، فرستند بار این امکان را خواهد داشت که تا قبل از فرود هواپیما و نشست آن بر روی زمین، آدرس گیرنده و نام گیرنده را تغییر دهد.

صدور بارنامه برای حمل و نقل دریایی

صدور بارنامه دریایی برای کشتی‌ها و یا قایق‌هایی که قصد جابجایی و انتقال بار را دارند، انجام می‌شود. در این نوع بارنامه هم مانند سایر بارنامه‌ها بایستی مشخصات کامل فرستنده، گیرنده به همراه مشخصات کامل شخص حامل بار بایستی درج شود.

توجه داشته باشید که در این نوع باربری متصدیان و مسئولین بنادر  بایستی دقت داشته باشند که مقصدی که در بارنامه درج شده با بندر یکی باشد. در غیر اینصورت هیچ حقی برای تحویل گرفتن بار ندارند.

صدور بارنامه برای حمل و نقل ریلی

حمل و نقل بار و جابجایی آن از طریق قطار در دسته بندی حمل و نقل ریلی قرار می‌گیرد. نکته مهم آن است که برای جابجایی بار به هیچ عنوان نمی‌توان از قطارهای مسافربری استفاده کرد.

در این نوع بارنامه علاوه بر درج مشخصات و اطلاعات فرستنده، گیرنده و حامل بار بایستی اطلاعات مرتبط با شماره واگن وهمچنین اطلاعات گمرکی هم در آن قید شود.

انواع بارنامه برای کالاهای سبک و سنگین برای انواع خودروهای باربری

با توجه به توضیحاتی که برای هر یک از انواع باربری داده شد، در این بخش برای درک بهتر شیوه‌های مختلف باربری را به طور خلاصه بیان می‌کنیم.

۱. بارنامه حمل و نقل دریایی؛ حمل بار از طریق کشتی‌های باربری و قایق های باربری

۲. بارنامه حمل و نقل هوایی؛ حمل بار از طریق هواپیماهای باربری

۳. بارنامه حمل و نقل ریلی؛ حمل بار از طریق قطار

۴. بارنامه حمل و نقل زمینی؛ حمل بار از طریق کامیون و ماشین‌های باربری

۵. بارنامه حمل و نقل سراسری؛ حمل و جابجایی بار از طریق کامیون، قطار و کشتی

چه اطلاعاتی در بارنامه حمل بار از طریق کامیون درج می‌شود؟

در مقدمه گفته شد که یک سری اطلاعات کلی و جزئی در بارنامه انتقال و جابجایی بار درج می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر است؛

 • نام و نشانی مرتبط با فرستنده کالا و یا کارگزاری
 • نام و نشانی مرتبط با حامل کالا
 • نام و نشانی مرتبط با گیرنده کالا
 • تاریخ صدور بارنامه همراه با تاریخ حمل بار
 • وزن خالص و ناخالص بار حمل شده
 • هزینه های مرتبط با حمل بار، گمرک و مواردی از این قبیل
 • اطلاعات مرتبط با هزینه‌های مالی جهت حمل بار
 • اطلاعات مرتبط با  شخص و خودرو
 • اطلاعات مرتبط با  وزن و ابعاد بار
 • سایر اسناد ضمیمه‌ای
صدور بارنامه الکترونیکی

بارنامه الکترونیکی چیست؟

با رشد و پیشرفت تکنولوژی، دسترسی به بارنامه الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است. صدور بارنامه الکترونیکی به دولت این امکان را می‌دهد تا بتواند دسترسی کامل به تمامی اطلاعات مرتبط با حمل و نقل بار، مشکلات و یا موانع جابجایی و سایر موارد مرتبط با آن داشته باشند.

با استفاده از صدور بارنامه الکترونیکی می‌توان تمامی کالاها را در سامانه تحت نظر قرار داد و ثبت کرد. بنابراین با توجه به صدور بارنامه دولتی از نوع الکترونیکی دیگر تمام مشکلات احتمالی اعم از کمیسیون‌ها و همچنین نرخ هزینه‌های محاسبه شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های دریافت بارنامه الکترونیکی

ثبت سفارش و بارگذاری مدارک برای دریافت بارنامه الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است. علاوه بر آن مزیت‌های بسیاری را برای متقاضیان به همراه دارد. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • صرفه جویی در زمان و ثبت درخواست بارنامه در کوتاهترین زمان ممکن
 • پیشبرد مراحل کاری و امکان امنیت کالا
 • ارتقاء استانداردهای حمل بار
 • •                         دسترسی آسان برای متقاضیان
 • کاهش در میزان قاچاق کالا
 • پشتیبانی از تولید کننده داخلی
 • عدم ایجاد هرگونه سوء استفاده در هزینه‌های حمل و جابجایی بار
 • افزایش میزان سلامت محور
 • پیشگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی رانندگان

ضرورت اخذ بارنامه

همانطور که گفته شد، بارنامه حکم سندی را دارد که از طریق شرکت‌های باربری میان فرستنده بار و حمل کننده آن تنظیم می‌شود.

بر اساس استانداردهای مرتبط با بارنامه، بایستی مشخصات بار و مواردی از جمله صاحب بار کیست و به کجا باید انتقال داده شود، ثبت شود.

بارنامه حکم  رسید کالا را دارد. اگر حمل کننده بار فاقد بارنامه باشد، در صورت هر گونه اتفاقی که منجر به خسارت بار شود، شرکت حمل و نقل هیچ تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ندارد. به همین جهت یک نسخه از بارنامه در اختیار شرکت حمل و نقل قرار می‌گیرد.

در واقع بارنامه ضامن ایمنی و سلامت بار از مبداء تا مقصد محسوب می‌شود.

بارنامه دولتی شامل چه قوانینی است؟

از جمله قوانین حائز اهمیت برای دریافت بارنامه دولتی، آن است که خودروی باربری برای حمل و نقل زمینی بایستی کاملا سالم باشد.

دارا بودن کارت هوشمند سازمانی برای خودروهای باربری لازم و ضروری است. علاوه بر آن از دیگر قوانین دریافت بارنامه دولتی می‌توان به مجوز دولتی شرکت‌های باربری اشاره کرد. مجوز دولتی نشان دهنده اعتبار یک شرکت باربری است.

همچنین راننده‌های حامل بار بایستی از کارت هوشمند و سلامت برخوردار باشند. مسئولیت پذیری، حضور در اسرع وقت برای تحویل بار، عدم توجیه برای دیرکردهای احتمالی و به طور کلی وظیفه شناسی از دیگر مواردی است که حاملان بار باید به آن توجه داشته باشند.

بارنامه دولتی باربری تهران

روش های اخذ بارنامه

طبق استانداردها و قوانین جدید اخذ بارنامه، رانندگان وانت و وانت بار تنها با داشتن بارنامه می‌توانند از سهمیه سوخت استفاده کنند. بدین ترتیب اخذ بارنامه دو ویژگی اصلی را با خود به همراه دارد، یکی حفظ امنیت بار و دیگری امکان استفاده از سوخت سهمیه‌ای.

همچنین از دیگر مدارک لازم برای استفاده از سوخت سهمیه‌ای می‌توان به کارت هوشمند ناوگان و کارت هوشمند راننده اشاره کرد. بنابراین تمامی رانندگان خودروهای سبک یا سنگین حمل بار می‌توانند با مراجعه به اداره‌های کل راهداری و همچنین اداره‌های حمل و نقل جاده‌ای، با ارائه مدارک مورد نیاز از دریافت کارت هوشمند بهره مند شوند.

ناگفته نماند که امکان ثبت و بارگذاری مدارک در سایت جهت دریافت کارت هوشمند هم صورت می‌پذیرد.

چگونگی دریافت بارنامه

همانطور که گفته شد همزمان با ثبت درخواست و همچنین دریافت رسید برای کارت هوشمند، می‌توانید برای دریافت بارنامه هم اقدام کنید.

راننده‌های وانت بار قادر خواهند بود به سه روش، برای دریافت بارنامه اقدام نمایند که در این بخش به توضیح کامل این سه روش می‌پردازیم.

۱. مراجعه به شرکت‌های حمل و نقل معتبر

شرکت‌های حمل و نقل معتبر در نقاط مختلف کشور پراکنده هستند. راننده‌های خودروهای وانت بار می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های حمل و نقل از دریافت بارنامه برخوردار شوند.

بدین ترتیب با مراجعه به هر یک از شعب این شرکت‌ها و ارائه اطلاعاتی مانند نوع محموله، مشخص کردن مبداء و مقصد جهت جابجایی بار و مواردی از این نظر، بارنامه خود را دریافت نمایید. همچنین امکان ارائه خدمات برای صدور بارنامه الکترونیکی نیز برای رانندگان فراهم است.

۲. دریافت مجوز از اتحادیه‌های وانت بار

اتحادیه‌های وانت بار از دیگر گزینه‌هایی است که می‌توان با مراجعه به آن، بارنامه را دریافت نمود. معمولا اینگونه اتحادیه‌ها در میادین شهرها مستقر هستند. این اتحادیه‌ها مجوز فعالیت خودشان را از سوی سازمان راهداری و حمل  ونقل جاده‌ای دریافت و برای رانندگان وانت بار، بارنامه صادر می‌کنند.

۳. صدور بارنامه از سوی ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

در این مرحله بارنامه به صورت مستقیم از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای صادر می‌شود.

برای سهولت و پیشبرد فرایند صدور بارنامه، این سازمان در هر بخش از شهرها و یا استان‌ها شرکت‌های مرتبط با صدور بارنامه را مستقر می‌کنند. در نتیجه با مراجعه به این واحدها می‌توان برای دریافت بارنامه اقدامات لازم را انجام داد.

لازم به ذکر است که اعتبار بارنامه‌های دریافت شده در هر سه شیوه کاملا یکسان می‌باشد. اخذ بارنامه این امکان را فراهم می‌کند تا اطلاعات مرتبط با هر مسیر به صورت خودکار در سامانه ثبت شود تا بر اساس آن سهمیه سوخت بنزین ماهانه برای رانندگان لحاظ شود.

صدور انواع بارنامه

مراحل ثبت و صدور بارنامه الکترونیکی

صدور بارنامه الکترونیکی از طریق نرم افزارها و اپلیکیشن‌های مربوطه انجام می‌شود. سایت‌های مرتبط با شرکت‌های حمل و نقل این امکان را برای متقاضیان فراهم می‌کنند.

با طی کردن مراحل مرتبط با بارنامه الکترونیکی می‌توان به راحتی آن را دریافت نمود. این مراحل به ترتیب به شرح زیر است.

مرحله اول. ثبت مشخصات حامل باربری اعم از رانندگان خودروهای باربری

مرحله دوم. دریافت استعلام از اطلاعات مربوطه از جمله اطلاعات راننده و خودروی باربری

مرحله سوم. دریافت استعلام دقیق از اطلاعات محموله و بار

مرحله چهارم. ثبت اطلاعات درخواستی به سازمان حمل و نقل جاده‌ای، ثبت حواله و در نهایت دریافت کد رهگیری مرحله پنجم. پرینت از اطلاعات بارنامه

جزئیات مرتبط با هزینه خرید بارنامه

هزینه‌های مرتبط با تهیه و صدور بارنامه شامل جزئیاتی می‌شود که در اینجا به ترتیب به آن اشاره می‌کنیم.

 • هزینه اصلی بار که قطعا بایستی توسط صاحب بار به شرکت حمل و نقل پرداخت شود.
 • هزینه‌های مرتبط با حمل و نقل، بارگیری و ترخیص آن در خودروهای باربری
 • پرداخت حق بیمه مسئولیت که بایستی از سوی صاحب بار به شرکت حمل و نقل پرداخت شود.
 • هزینه مرتبط با دریافت کد رهگیری مختص به هر بار که از سوی شرکت باربری پرداخت می‌شود.
 • مبلغ ۹ درصد از مالیات بر ارزش افزوده که بر عهده شرکت باربری است.
 • پرداخت حق کمیسیون شرکت باربری که بر عهده حامل بار است.

جمع بندی

با توجه به توضیحات گفته شده، صدور بارنامه برای تمامی راه‌های انتقال و جابجایی بار از جمله راه‌های زمینی، هوایی، دریایی و ریلی ضروری است. حاملان بار بایستی برای حمل و نقل هرگونه بار دارای مجوز بارنامه باشند تا بتوانند محموله را به راحتی و طبق قوانین لازم جابجا کنند.

صدور بارنامه از سوی شرکت‌های حمل و نقل به صورت حضوری و الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان می‌توانند به راحتی آن را دریافت نمایند. طبیعتا اخذ بارنامه الکترونیکی مزایای بسیار بهتری از جمله صرفه جویی در زمان و پیشروی در نحوه انتقال بار را به همراه دارد.

شرکت باربری تهران نیز تلاش کرده تا تمام خدمات از جمله صدور بار نامه دولتی را به شما ارائه دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت خدماتی همچون بسته بندی اثاثیه منزل می‌توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

ممکن است به موارد زیر هم علاقه مند باشید

بسته بندی اثاثیه منزل در تجریش

بسته بندی اثاثیه منزل در تجریش

وقتی صحبت از جابجایی یا حتی نگهداری اثاثیه و وسایل منزل می شود، اهمیت بسته بندی اثاثیه برجسته می شود. فرآیند بسته بندی...