انواع بیمه باربری

سپتامبر 26, 2022دسته‌بندی نشده

امنیت باربری در حمل و نقل بین شهری – باربری تهران

امنیت باربری در حمل و نقل بین شهری – باربری تهران

امنیت باربری یا امنیت حمل بار چه داخلی، چه بین شهری و چه به صورت بین‌المللی از جمله پارامترهای اصلی برای جابجایی هرگونه اسباب و اثاثیه است. علاوه بر نوع بسته بندی و جابجایی، آنچه که امنیت حمل بار را صد در صد تضمین می‌کند، بیمه باربری است. از آنجایی که صاحبان کالا...

read more
منظور از باربری ارزان چیست؟ – باربری تهران

منظور از باربری ارزان چیست؟ – باربری تهران

یکی از دغدغه‌های تمام افرادی که قصد جابجایی و اسباب کشی را دارند، نرخ باربری ارزان و مقرون به صرفه است. هزینه باربری، بسته بندی، ارسال نیروی کار، نوع خودروی باربری و سایر خدمات تماما تعرفه‌های جداگانه‌ای دارند. اما چه کنیم تا از نرخ باربری ارزان و مقرون به صرفه...

read more
بهترین زمان برای جابجایی و حمل اثاث به شهرستان

بهترین زمان برای جابجایی و حمل اثاث به شهرستان

ممکن است به دلایلی از جمله تغییر شغل، نزدیکتر بودن به خانواده و یا صرفا برای لدت بردن از محیط جدید قصد جابجایی به شهر یا استان دیگری داشته باشید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید هنگام حمل اثاث به شهرستان انجام دهید تا جابجایی را تا حد امکان بدون استرس انجام دهید....

read more
8 نکته برای داشتن اسباب کشی ایمن

8 نکته برای داشتن اسباب کشی ایمن

نکات زیادی در مورد چگونگی داشتن یک فرایند جابجایی کار آمد و کم استرس وجود دارد. اما چیزی که اهمیت بیشتری دارد رعایت ایمنی در هنگام جابجایی است تا بتوانید اسباب کشی ایمن و در عین حال بدون استرسی داشته باشید. اسباب کشی ایمن جابجایی شامل فعالیت بدنی و بلند کردن اجسام...

read more
نرخ باربری مقرون به صرفه – باربری تهران

نرخ باربری مقرون به صرفه – باربری تهران

نرخ باربری مقرون به صرفه یکی از دغدغه‌های تمام افرادی که قصد جابجایی و اسباب کشی را دارند، نرخ باربری است. هزینه باربری، بسته بندی، ارسال نیروی کار، نوع خودروی باربری و سایر خدمات تماما تعرفه‌های جداگانه‌ای دارند. اما چه کنیم تا از نرخ باربری مقرون به صرفه برخوردار...

read more
کارشناسی و مشاوره رایگان – اتوبار و باربری تهران

کارشناسی و مشاوره رایگان – اتوبار و باربری تهران

بدون شک هماهنگی با یک تیم شاخص باربری از جمله موارد حائز اهمیتی است که بایستی به آن توجه شود. کارشناسی و مشاوره رایگان یکی از خدمات شاخص هر شرکتی است. در واقع اگر شما برای حمل باربری و یا جابجایی اسباب با یک تیم معتبر باربری در تماس باشید، نصف راه را چشم بسته...

read more
صدور بارنامه دولتی – باربری تهران

صدور بارنامه دولتی – باربری تهران

صدور بارنامه دولتی از جمله مهمترین مدارکی که برای حمل و نقل کالا صادر می‌شود، بارنامه دولتی است. تمامی رانندگان حمل بار حتما بایستی دارای بارنامه دولتی باشند. بدون داشتن بارنامه دولتی، امکان جابجایی بار و انتقال آن از نظر قانونی ممکن نیست. اینکه بارنامه حمل بار دارای...

read more
تعیین نرخ باربری – باربری تهرن

تعیین نرخ باربری – باربری تهرن

نحوه تعیین نرخ باربری تهران  نظارت دقیق بر بودجه حمل و نقل شما می تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که نمی دانید پول شما به کجا می رود، نرخ باربری چگونه محاسبه می شود یا چگونه از هزینه ای که دارید بهترین استفاده را ببرید. یکی از اولین و رایج ترین سوالاتی که مشتریان...

read more
ارسال کامیون به تمامی نقاط ایران – باربری تهران

ارسال کامیون به تمامی نقاط ایران – باربری تهران

قابل توجه تمامی تجار، وارد کنندگان کالا و محصولات، مغازه داران، کارخانه داران و فروشندگان و سایر افرادی که درخواست اسباب کشی و جابجایی محموله‌های باری خود را به سایر نقاط ایران دارند، خدمات باربری تهران فقط شامل خدمات درون شهری نشده و ارسال کامیون به تمامی نقاط ایران...

read more
8 ترفند جابجایی اسباب و اثاث منزل

8 ترفند جابجایی اسباب و اثاث منزل

جابجایی اسباب و اثاث منزل پاسخ به این سوال که چه کنیم تا اسباب کشی آسان داشته باشیم، باید بگوییم که اسباب کشی هیچ وقت آسان نمی‌شود. مگر آنکه برنامه ریزی دقیقی برایش داشته باشیم. در واقع اسباب کشی آسان را کسانی خواهند داشت که نه تنها برای جابجایی اسباب و اثاث منزل...

read more

از جمله قدیمی‌ترین راهکارهای بازرگانی برای تجارت در سراسر جهان، باربری حمل و نقل کالا است. برخورداری از انواع بیمه باربری برای حمل و نقل کالا، یکی از رایج‌ترین شیوه‌هایی است که امنیت انتقال بار را تا رسیدن به مقصد تضمین می‌کند.

اینکه بدانیم بیمه باربری چیست و انواع آن کدامند، پرسش بسیاری از افراد است. در یک عبارت ساده می‌توان تعریف بیمه باربری را این چنین بیان کرد که  با پرداخت حق بیمه قادر خواهید بود تا از مزایای آن در برابر انواع حوادث و اتفاقات غیر قابل پیش بینی برخوردار شوید.

در این میان نوع پوشش حق بیمه، سقف تعهدات انواع بیمه باربری برای خسارت‌های ناشی از حوادث گوناگون است. در ادامه با ما همراه باشید تا با توضیحات کاملی از انواع بیمه باربری و جزئیات آن آشنا شوید و بسته به نوع کالا و خدمات باربری که از آن بهره مند می شوید بیمه مناسب را انتخاب کنید.

بیمه باربری چیست؟

بیمه باربری شامل پوشش دهی تمامی خسارت‌های وارد شده بر کالاهای باربری است. در واقع از آنجایی که در حین ترانزیت،  واردات یا صادرات و به طور کلی حمل و نقل بار امکان آسیب دیدگی به کالاها وجود دارد، امنیت بار بیمه می‌شود.

توجه داشته باشید که بیمه خساراتی را جبران می‌کند که  ناشی از هرگونه آسیب دیدگی یا گم شدن بارها در هنگام جابجایی اتفاق می‌افتد. در نتیجه شما به راحتی می‌توانید بارهای خود را برای هر گونه حمل و نقل جاده‌ای، دریایی و یا حتی هوایی بیمه کنید.

از سوی دیگر به دلیل گوناگونی بیمه ها می‌توان از بیمه های مختلفی به نسبت نوع کالای باربری استفاده کرد.

به عبارتی هزینه  بیمه به پارامترهایی مانند نوع کالا، ارزش کالا، مسیر، نوع حمل و همچنین زمان حمل و نقل بستگی دارد. از جمله ویژگی‌های اصلی بیمه باربری برای جابجایی کالاها، تضمین مطمئن برای نگهداری از اموال شماست.

اگر چنانچه قصد انجام فعالیت‌های بازرگانی و تجاری در محدوده مرزهای داخلی و خارجی دارید، حتما تا انتها با ما همراه شوید.

بیمه باربری

اصطلاحات مرتبط با بیمه باربری

پیش از آن‌که به توضیح انواع بیمه باربری بپردازیم. شما را با چند اصطلاح ضروری و مرتبط با بیمه باربری آشنا می‌کنیم.

۱. زیان همگانی چیست؟

برای حمل و نقل کالاها در مسیرهای دریایی، تمامی اشخاص دخیل در سفر دریایی که به صورت داوطلبانه هر بخشی از کشتی و یا اجناس را در مواقع ضروری برای نجات فدا کنند، خسارت تعلق می‌گیرد. این قانون در حمل و نقل دریایی، به زیان همگانی شناخته شده است.

۲. بیمه اتکایی چیست؟

بیمه اتکایی به قراردادی گفته می‌شود که شرکت بیمه بخشی از تعهدات بیمه‌ای را با توجه به ظرفیت مالی و فنی  به شرکت بیمه دیگری می‌سپارد. به همین جهت به این نوع بیمه، بیمه اتکایی گفته می‌شود.

۳. بارنامه چیست؟

بارنامه اوراق بهادر از سوی موسسه بیمه باربری  صادر شده و جزئیاتی مانند اطلاعات کالا، آدرس گیرنده و فرستنده، نام، کرایه حمل، نوع کالا، وزن کالا و مواردی از این قبیل درج می‌شود. در واقع از بارنامه به عنوان رسید دریافت کالا و سند مالکیت استفاده می‌شود.

انواع بیمه باربری کدامند؟

همانطور که گفته شد با توجه به نوع مسیر از مبداء تا مقصد و همچنین پارامترهای مشخصی نظیر نوع بار، واردات، صادرات، داخلی و خارجی و حتی سقف پوشش پرداخت خسارات در زیر مجموعه انواع بیمه باربری قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با توجه به نوع نیازتان از انواع بیمه باربری برای تضمین امنیت کالاهای خود استفاده کنید.

بیمه باربری محدوده تردد

بیمه باربری محدوده تردد همانطور که از نامش پیداست مبتنی بر فاصله میان مبداء و مقصد تعیین می‌شود. در این نوع بیمه تمامی خسارت‌های مرتبط با حمل و نقل داخلی، صادراتی، وارداتی و همچنین ترانزیت تحت پوشش است.

بیمه باربری داخلی

از دیگر انواع بیمه باربری، می توان به باربری داخلی اشاره کرد. این نوع بیمه مرتبط با حمل و نقل کالاهایی است که در داخل مرزهای کشور جابجا می‌شود. آنچه که در این نوع بیمه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مدت اعتبار بیمه می‌باشد.

توجه داشته باشید که با تمام شدن مدت اعتبار بیمه، هیچ خسارتی به آسیب های وارد شده به کالاها تعلق نمی‌گیرد.

انواع بیمه باربری

بیمه باربری بین‌المللی

بیمه باربری بین المللی از دیگر انواع بیمه باربری است که شرایط مختص به خود را شامل می‌شود. این نوع بیمه برای باربری تجارت خارجی و برون مرزی استفاده می‌شود.

با توجه به این نوع بیمه بایستی قوانین مرتبط با قراردادهای صادرات و واردات محصولات و کالاها را مورد توجه قرار دهید. البته این نوع بیمه مرتبط با قوانین هر کشور متفاوت است. ناگفته نماند که این نوع بیمه مانند بیمه نامه داخلی شامل بیمه باربری وارداتی، صادراتی و باربری ترانزیت می‌شود.

بیمه باربری صادراتی

بیمه باربری صادراتی برای جابجایی کالاهایی است که مبداء آن کشور ایران و مقصد آن  یک یا چند کشور خارجی است. توجه داشته باشید که دریافت بیمه باربری صادراتی برای صادر کنندگان الزامی است.

در واقع تمام کسانی که قصد صادرات دارند، بایستی برای جابجایی کالاها حتما بیمه باربری صادراتی تهیه کنند.

بیمه باربری وارداتی

بیمه باربری وارداتی برعکس بیمه باربری صادراتی است. در واقع این نوع بیمه برای حمل و نقل کالاهایی است که از خارج از کشور به داخل ایران وارد می‌شود. اخد بیمه باربری وارداتی برای تمامی واردکنندگان کالا و محصولات لازم و اجباری است. با تهیه این نوع بیمه از هزینه‌های ناشی از خسارت های احتمالی تا حد امکان کاسته می‌شود.

بیمه باربری ترانزیت

از دیگر بیمه‌های حائز اهمیت برای حمل و نقل کالاها، بیمه باربری ترانزیت است. باربری ترانزیت مخصوص مرزهای خارج از ایران است. در واقع مبداء و مقصد جابجایی باربری خارج از ایران بوده و فقط کشور ایران در مسیر باربری واقع شده است. به عبارتی این نوع باربری تنها از  ایران عبور می‌کنند.

بیمه باربری زمینی

در بیمه باربری زمینی، حمل و نقل کالاها به صورت زمینی انجام می‌شود. در واقع این نوع بیمه پوشش دهی خسارت‌های ناشی از سرقت، سوانح رانندگی و تمامی خطرات مرتبط با اتفاقات جاده ای را پوشش می‌دهد. دامنه فعالیت این نوع بیمه در داخل کشور بوده و به عنوان بیمه ملی به کار برده می‌شود.

بیمه باربری دریایی

بیمه باربری از طریق وسایل نقلیه دریایی مانند کشتی انجام می‌شود. سوانح غیر قابل پیش بینی مانند تغییر در شرایط اب و هوایی، بسته بندی نادرست کالاها و آسیب دیدگی‌های احتمالی جزء پوشش این نوع بیمه محسوب می‌شود. گفتنی است که این نوع بیمه شامل حمل و نقل بین المللی نیز می‌شود.

بیمه باربری بر اساس وسیله نقلیه

بیمه باربری طبق نوع وسیله

همانطور که گفته شد، انواع بیمه‌های باربری متفاوت است. بیمه باربری طبق نوع وسیله از دیگر بیمه‌های باربری به شمار می‌آید.

این نوع بیمه برای جابجایی کالاهای وارداتی، صادراتی، ترانزیتی و داخلی است. همچنین در این نوع حمل و نقل از انواع وسایل نقلیه اعم از ماشین‌های وانت بار، ماشین‌های سواری، کامیونت، قطار، کشتی، هواپیما، لنج  و نظایر این ها استفاده می‌شود. بدین ترتیب نوع بیمه پوشش بر اساس نوع وسیله نقلیه انتخاب می‌شود.

بیمه باربری طبق خسارت‌های تحت پوشش

بیمه باربری از دیروز تا امروز همیشه به عنوان حافظ اموال وجود داشته است.

بیمه‌های باربری قدیمی تنها شامل خسارت‌های ناشی از آتش سوزی‌های احتمالی کالاها، راهزنی و یا غرق شدن در دریا می‌شد. اما در حال حاضر بیمه باربری شامل موارد متعددی می‌شود.

به عبارتی تنوع در وسایل نقلیه برای حمل و نقل کالاها و شیوه‌های مختلف باربری سبب شده تا پوشش‌های بسیاری در زیرمجموعه خسارت‌های بیمه‌های باربری قرار بگیرد. می‌توان با توجه به نوع کالا، نوع مسیر و همچنین مدت زمان مسیر، از انواع بیمه‌های باربری تحت پوشش استفاده کرد.

بیمه باربری بر مبنای خسارت‌های تحت پوشش دارای انواع مختلفی است که در ادامه به توضیح تکمیلی آن می‌پردازیم.

بیمه Total Lose

این نوع بیمه برای از بین رفتن تمامی کالا است. هر چند که این بیمه کاربرد چندانی در حال حاضر ندارد و کمتر کسی به سراغش می‌رود. به این نوع بیمه، بیمه تشریفاتی یا بیمه گمرکی هم گفته می‌شود.

با توجه به تبصره‌های این نوع بیمه، زمانی خسارت به کالاهای از بین رفته  تخصیص پیدا می‌کند که به طور کلی بار در اثر آسیب‌های احتمالی به خصوص از راه دریایی از بین رفته باشد. توجه داشته باشید که در این نوع بیمه اگر چنانچه بخشی از محموله از بین برود، بیمه گر هیچ تعهدی به پرداخت خسارت‌های ناشی از آسیب دیدگی کالاها نخواهد داشت.

برای انتخاب این نوع بیمه، بایستی پوشش بیمه ای بر اساس نوع کالا انتخاب شود. قابل ذکر است که از این نوع پوشش بیمه‌ای برای ترخیص کالا به صورت تشریفاتی استفاده می شود.

پرداخت بیمه باربری

بیمه تحت پوشش مجموعه A

اگر می خواهید از کامل ترین نوع پوشش بیمه برخوردار شوید، بیمه مجموعه A را برای حمل و نقل انتخاب کنید. این نوع بیمه تمامی خدمات انواع دیگر بیمه‌ها را از جمله مفاد مجموعه B و مجموعه C را در بر می‌گیرد.

بدین ترتیب این نوع بیمه تمامی خسارت‌های تحت پوشش را شامل می‌شود. اگر درصدد اخذ بیمه تکمیلی هستید که تمامی جوانب لازم را در بر داشته باشد، ما بیمه تحت پوشش مجموعه A را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

بیمه تحت پوشش مجموعه B

در پوشش مجموعه B  که یکی از انواع بیمه های باربری محسوب می‌شود، موارد زیر را شامل می‌شود؛

۱. پوشش دهی خسارت‌های ناشی از بلاهای طبیعی از جمله سیل، زلزله، صاعقه، آتشفشان و غیره

۲. پوشش دهی خسارت‌های مشکلات حمل و نقل دریایی مانند غرق شدگی یا ورود آب دریا به داخل کشتی یا نفوذ اب به انبار کشتی و مواردی از این قبیل

۳. پوشش دهی خسارت های ناشی از سقوط کالا از داخل کشتی به دریا

۴. از بین رفتن بخشی از کالاها یا تمام ان در زمان بارگیری و یا ترخیص

۵. تمامی گزینه‌های مرتبط با مجموعه Cجزء خدمات بیمه‌ای مجموعه B محسوب می‌شود.

بیمه تحت پوشش مجموعه C

بیمه باربری در مجموعه C به عنوان ارزان‌ترین نوع بیمه شناخته شده است. پوشش دهی این نوع بیمه در قیاس با سایر انواع بیمه باربری محدودتر بوده و اختیارات کمتری را شامل می‌شود. از جمله خدمات این نوع بیمه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. پوشش دهی خسارت‌های ناشی از آتش سوزی و یا انفجار

۲. پوشش دهی خطرات مرتبط با حمل و نقل کالاها در مسیر دریایی نظیر به گل نشستن کشتی، واژگون شدن و یا غرق شدگی کشتی، سانحه دریایی، تصادفات دریایی و مواردی از این نظر

۳. پوشش دهی خسارت‌های ناشی از حمل و نقل‌های زمینی مانند انحراف از مسیر، خارج شدن وسیله نقلیه از ریل، سانحه و تصادف با سایر وسایل نقلیه

۴. پوشش دهی خسارت‌های همگانی

۵. پوشش دهی خسارت‌های ناشی از بیرون انداختن کالاها از داخل کشتی به دریا برای سبک شدن کشتی

۶. پوشش دهی خسارت‌ها برای ترخیص کالا در بندر به صورت اضطراری

ضرورت داشتن بیمه باربری

اهمیت و ضرورت داشتن بیمه چیست؟

آنچه که انواع بیمه باربری برای حمل و نقل کالاها فراهم می‌کند، امنیت مالی و بازگرداندن خسارت‌های ناشی از رویدادهای متفرقه است. در واقع شما با برخورداری از بیمه باربری می‌توانید با خیال راحت کالاها را بارگیری، انتقال و ترخیص نمایید.

از جمله مزیت‌های انواع بیمه باربری جهت جابجایی کالا می‌توان به امکان دریافت وام بدون نیاز به ضامن، برخورداری از خدمات پوشش‌های بیمه‌ای، امکان تامین هزینه‌های زندگی در ایام بازنشستگی و به طور کلی ایجاد آرامش خیال از هرگونه نقل و انتقال کالاها است.

چگونگی مدت اعتبار بیمه

در زمان اخذ بیمه باربری، مدت اعتبار آن مشخص شده است. توجه داشته باشید که برای دریافت خسارت‌های ناشی از رویدادهای ناگوار تنها می توانید در بازده زمانی معینی که برای اعتبار بیمه مشخص شده است، اقدام نمایید.

ناگفته نماند که تمدید مدت زمان اعتبار بیمه   ۱۵روز است. برای اطلاعات بیشتر درباره چگونگی تمدید مدت زمان اعتبار بیمه باربری و سایر جزئیات مرتبط با آن می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

در این محتوا به توضیح کاملی از انواع بیمه باربری از جمله بیمه باربری داخلی، بیمه باربری بین‌المللی، بیمه باربری صادراتی، بیمه باربری وارداتی و دیگر انواع بیمه‌ها و جزئیات آن پرداختیم. همچنین با انواع بیمه خسارت‌های تحت پوشش آشنا شدیم.

با توجه به توضیحات گفته شده اخذ بیمه باربری مزایای فراوانی را به دنبال دارد. از پوشش دهی خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی گرفته تا خسارت‌های اضطراری تماما بخش عمده‌ای از ویژگی‌های انواع بیمه باربری است.

تضمین امنیت کالا در هنگام باربری از جمله موارد حائز اهمیتی است که بایستی به آن توجه شود. در واقع اخذ بیمه باربری برای تمامی نقل و انتقال‌ها واجب و ضروری است. در نتیجه شما به عنوان وارد کننده و یا صادر کننده کالا می‌توانید بنا بر نوع نیاز کالاها از انواع بیمه باربری استفاده کنید.

با ما تماس بگیرید